24 iunie 2026

 Consiliul Judeţean Suceava ajută cu 500.000 de lei reconstruirea caselor mistuite de incendiul din Rucăreni, Vrancea

  • În aprilie, pe fondul vântului puternic, focul din curtea casei unei vârstnice s-a propagat în lanţ, 32 de gospodării fiind complet distruse sau grav afectate

Consiliul Judeţean Suceava aprobă, în şedinţa ordinară de astăzi, alocarea unui sprijin financiar pentru judeţul Vrancea. Este vorba despre o sumă de 500.000 de din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia CJ, banii fiind destinaţi persoanelor afectate de incendiul din 26 aprilie, din comuna Soveja, satul Rucăreni. La acea dată, 32 de gospodării au fost complet distruse sau grav afectate de flăcări, 300 de persoane fiind evacuate de urgenţă din calea incendiului. Cei  20 de sinistraţi rămaşi fără adăpost au fost cazaţi iniţial la baza Salvamont Soveja. Incendiul a izbucnit ca urmare a neglijenţei unei localnice în vârstă de 89 de ani care a încercat să aprindă focul în curte. În acea zi, zona se afla sub avertizare de cod portocaliu de vânt puternic, în doar câteva minute vijelia purtând scânteile la distanţe mari. Majoritatea caselor afectate din satul Rucăreni erau construcţii din lemn aflate la distanţe mici unele de celelalte, fapt care a facilitat propagarea în lanţ a focului. Procesul de reconstrucţie din Soveja este în plină desfăşurare, susţinut de fonduri guvernamentale, judeţene, cât şi de campanii umanitare. Guvernul a alocat 1 milion de lei cu titlul de ajutoare de urgenţă, respectiv între 15.000 de lei şi 30.000 de lei de familie. Suplimentar, Consiliul Judeţean Vrancea a aprobat încă 1 milion de lei, cu destinaţia specială de refacere a structurilor imobilelor distruse. Primăria Soveja a finalizat un proiect de case modulare-tip, autorităţile locale făcând eforturi ca persoanele sinistrate să se poată muta în noile locuinţe până în toamna acestui an

 DGASPC Suceava

Proiect de peste 3,6 milioane de lei pentru perfecţionarea profesioniştilor care lucrează cu persoane cu dizabilităţi

  • Promovat este modelul de îngrijire orientat pe beneficiar, aplicându-se tehnici moderne de sprijinire şi facilitându-se „o viaţă independentă în comunitate”

Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Suceava implementează Proiectul „Întărirea capacităţii profesioniştilor în lucrul cu persoane cu dizabilităţi”. Acesta se desfăşoară pe durata a 36 de luni, cu o finanţare de 3,64 de milioane de lei, între care 72.866 de lei reprezintă contribuţia proprie. Alocarea pentru anul 2026 este de 709.320 de lei, respectiv 602.920 de lei din fonduri externe nerambursabile, 92.210 lei din bugetul de stat şi 14.920 de lei din fonduri propriu. Proiectul „Întărirea capacităţii profesioniştilor în lucrul cu persoane cu dizabilităţi” este finanţat prin Programul Incluziune şi Demnitate Socială (PIDS) 2021-2027, Prioritatea 7 - „Sprijin pentru persoanele cu dizabilități”. Scopul principal al proiectului este de „a lărgi accesul egal şi în timp util, al persoanele cu dizabilităţi, la servicii sociale de calitate, sustenabile”. Aceasta prin formarea specializată a personalului instituţiei care lucrează direct cu beneficiarii; adaptarea la noile standarde legislative, inclusiv la prevederile Legii nr. 140 din 2022 privind asistenţa la încheierea actelor juridice, dar şi prin promovarea unui model de îngrijire orientat către persoană şi dezinstituționalizare. Grupul ţintă îl reprezintă asistenţi sociali, psihologi, kinetoterapeuți, instructori de educaţie şi personalul de îngrijire din reţeaua centrelor rezidenţiale şi centrelor de zi pentru adulţi şi copii cu dizabilităţi, administrate de DGASPC Suceava. Printre activităţile principale din cadrul proiectului se numără cursurile de formare profesională continuă; implementarea de noi standarde de calitate în centrele de abilitare şi reabilitare, dar şi asigurarea planului individualizat de intervenţie pentru persoanele cu dizabilități. Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Suceava administrează o reţea extinsă de centre rezidențiale şi de locuinţe protejate cum ar fi cele din Mitocu Dragomirnei, Fundu Moldovei, Todirești, Costâna şi Sasca Mică. Potrivit DGASPC, „Prin Proiectul <Întărirea  capacităţii profesioniştilor în lucrul cu persoane cu dizabilităţi>, personalul care activează în aceste unităţi învaţă să aplice tehnici moderne de sprijin, respectând drepturile fundamentale ale persoanelor cu nevoi speciale şi facilitând, acolo unde este posibil, o viaţă independentă în comunitate”.
 

 ITM atrage atenţia aspra obligaţiei respectării măsurilor de protejare a salariaţilor expuşi temperaturilor ridicate

  • Inspectorii de muncă vor face controale, agenţii economici care nu se conformează riscând amenzi de până la 2.500 sancţiuni de lei sau chiar suspendarea activităţii

Inspectoratul Teritorial de Muncă monitorizează modul în care angajatorii respectă măsurile obligatorii aplicabile în perioadele cu temperaturi ridicate extreme, informează inspectorul-şef Romeo Butnariu. Aceasta în conformitate cu Ordonanţei de Urgenţă nr. 99 din 2000, şeful ITM  evidenţiind că, la depăşirea pragului caniculei şi a celui de confort termic, salariaţilor trebuie să li se pună la dispoziţie câte 2-4 litri de apă minerală de persoană şi schimb, echipament individual de protecţie adecvat şi să li se creeze posibilitatea accesului la duşuri. În acelaşi timp, angajatorii sunt obligaţi să procedeze la reducerea intensităţii şi ritmului activităţilor fizice ale angajaţilor, să asigure ventilaţie la locurile de muncă, să alterneze efortul dinamic cu cel static, dar şi să combine intervalele de lucru cu cele de repaus în locuri umbrite. Totodată, agenţii economici vor lua măsuri de reducere a duratei zilei de lucru, cu eşalonare a activităţii în două etape, până la ora 11.00 şi, respectiv, după ora 17.00. La fel, se poate recurge la întreruperea colectivă a lucrului, cu asigurarea continuităţii acolo unde încetarea este interzisă. De asemenea, persoanele cu afecţiuni medicale vor fi trecute pe alte locuri de muncă. Romeo Butnariu, şeful ITM precizează că inspectorii de muncă vor face controale, iar acolo unde va fi cazul, vor dispune sistarea activităţii agenţilor economici care încalcă grav reglementările legale. Sancţiunile contravenţionale pentru angajatorii care nu se conformează prevederilor Ordonanţei de Urgenţă nr. 99 din 2000 sunt cuprinse între 1.500 de lei şi 2.500 de lei. Măsurile amintite vor fi  luate în condiţiile în care temperatura atmosferică ajunge la +37 de grade Celsius sau atunci când, corelată cu umiditatea ridicată, aceasta este echivalentă cu nivelul precizat. Nu în cele din urmă, este bine de ştiut că, pentru prevenirea unor îmbolnăviri, angajatorul are obligaţia asigurării examinării medicale periodice a personalului, în scopul depistării precoce a contraindicaţiilor pentru munca la temperaturi ridicate.

23 iunie 2026

 Judeţul Suceava îşi reactualizează datele şi informaţiile de importanţă militară

Monografia economico-militară „se subsumează efortului naţional de protecţie a teritoriului în caz de forţă majoră”

„Lucrarea actualizată conţine 22 de anexe şi trei documente care nu sunt clasificate”, având nu mai puţin de 677 de file

Consiliul Judeţean Suceava reanalizează monografia economico-militară a judeţului, un proiect de hotărâre privind actualizarea documentaţiei fiind pe ordinea de zi a şedinţei ordinare din această lună a deliberativului.  Consiliul Judeţean are atribuţii în domeniul pregătirii teritoriului pentru apărare, monografia astfel întocmită şi modificată fiind pusă la dispoziţia Centrului Militar Judeţean. Actualizarea este „o obligaţie care se subsumează efortului naţional de protecţie a teritoriului pentru cazurile de forţă majoră”, iar potrivit expunerii de motive la proiectul de hotărâre,  documentaţia reactualizată cuprinde date şi informaţii referitoare la principalele elemente geografice şi de infrastructură, resursele materiale, energetice şi umane, precum şi alte date şi informaţii din unităţile administrativ-teritoriale, utile forţelor sistemului naţional de apărare. Acestea sunt folosite pentru susţinerea efortului de apărare în caz de necesitate, asigurarea ordinii publice şi securităţii naţionale, prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă şi de criză, precum şi pentru sprijinul acordat naţiunii gazdă (HNS), pe fondul acţiunilor comune cu statele membre NATO şi cu cele partenere. 


Monografia economico-militară conţine, printre altele, situaţia demografică şi fondul de locuinţe, informaţii referitoare la reţeaua hidrografică, sursele de apă potabilă şi apă industrială, fondul forestier, reţelele rutiere, reţelele de cale ferată, reţelele de comunicaţii, reţelele de energie electrice, operatorii economici, locurile de depozitare, unităţile de asistenţă medicală, conductele magistrale de transport, unităţile de cazare şi de alimentaţie publică,  mijloace de transport şi utilaje de construcţii, aeroporturile, fondul de adăpostire şi sistemul de protecţie în situaţii de urgenţă. În conformitate cu reglementările privind protecţia informaţiilor, Monografia economico-militară intră în categoria documentelor „secret de serviciu”, acces la acestea având persoanele deţinătoare de autorizaţii, inclusiv membrii Comisiei de apărare a Consiliului Judeţean, în baza unei autorizări speciale. Monografia economico-militară a fost aprobată prin HCJ nr. 88 din 2024, este reactualizată anual, în 2025 fiind revăzută şi consacrată prin HCJ nr. 140 din 2025.  Monografia economico-militară este folosită „în caz de forţă majoră”, de către instituţiile publice cu atribuţii în domeniul apărării, ordinii publice şi securităţii naţionale. „În anul 2026, este oportună şi legală actualizarea  acestei lucrări cu informaţii de importanţă militară pentru judeţul Suceava, actuale, complete şi exacte” se subliniază în fundamentarea proiectului de hotărâre de Consiliu Judeţean, menţionându-se că „lucrarea actualizată conţine 22 de anexe şi trei documente care nu sunt clasificate”, având, în total, 677 de file. 


DSVSA Suceava monitorizează respectarea măsurilor de protejare a animalelor în zilele cu temperaturi ridicate

  • „Pentru a preveni apariţia unor probleme grave, obligatorii sunt asigurarea apei, a zonelor umbrite şi a unor condiţii corespunzătoare de adăpostire şi transport” reliefează dr. Mihai Sorin Voloşeniuc, şeful instituţiei

Având în vedere temperaturile ridicate prognozate pentru această perioadă, Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Suceava reaminteşte tuturor deţinătorilor şi crescătorilor că au obligaţia de a respecta regulile necesare pentru asigurarea protejării şi bunăstării de animalelor. Dr. Mihai Sorin Voloşeniuc, director executiv al DSVSA, informează că printre măsurile recomandate se numără asigurarea unor adăposturi care să protejeze animalele de expunerea directă la soare şi a accesului permanent la apă proaspătă şi furaje adecvate, concomitent cu verificarea funcţionării sistemelor de adăpare, ventilare şi furajare. De cealaltă parte, animalele crescute în spaţii deschise trebuie să beneficieze de zone umbrite şi surse de apă potabilă, utilizarea animalelor de tracţiune fiind interzisă în intervalul orar 12:00–18:00, dacă temperatura la umbră depăşeşte 25°C. În ceea ce priveşte deţinătorii de animale de companie, aceştia au obligaţia de a le asigura adăpost şi apă, nelăsându-le „în vehicule parcate, fără ventilaţie”. Totodată, transportatorilor de animale le revine sarcina să verifice condiţiile de microclimat din mijloacele de transport, să adapteze densitatea de încărcare la condiţiile meteorologice şi să dispună de planuri de urgenţă pentru situaţiile neprevăzute. „Perioadele cu temperaturi ridicate pot avea efecte semnificative asupra sănătăţii şi bunăstării animalelor. Pentru a preveni apariţia unor probleme grave, asigurarea apei, a zonelor umbrite şi a unor condiţii corespunzătoare de adăpostire şi transport reprezintă măsuri esenţiale pe care fiecare deţinător trebuie să le adopte” reliefează dr. Mihai Sorin Voloşeniuc, menţionând că Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Suceava „monitorizează permanent respectarea normelor privind bunăstarea animalelor, recomandând deţinătorilor să contacteze medicul veterinar ori de câte ori observă modificări ale stării de sănătate sau ale comportamentului animalelor”.

 La solicitarea Asociaţia Cultul eroilor „Regina Maria”

Sprijin de 40.000 de lei din bugetul judeţean pentru realizarea Monumentului „Crucea eroilor”

Consiliul Judeţean Suceava va încheia un acord de asociere cu Asociaţia Cultul eroilor „Regina Maria”, Filiala Suceava, în vederea realizării monumentului „Crucea eroilor”. În acest sens, deliberativul judeţean urmează a aproba, în şedinţă ordinară, proiectul de hotărâre privind o contribuţie de 40.000 de lei asigurată din bugetul propriu al Consiliului Judeţean pentru anul 2026. „Realizarea monumentului are un rol un important rol educativ, contribuind la trezirea conştiinţei civice a tinerei generaţii, încurajând respectul faţă de istorie, pentru valorile naţionale şi pentru cei care au scris, prin faptele lor, pagini de neuitat ale trecutului neamului nostru.  Monumental va constitui un loc al reculegerii, comemorării şi transmiterii peste timp a mesajului că eroii unui neam nu trebuie uitaţi niciodată” arată, în referatul de aprobare a proiectului de hotărâre, Gheorghe Şoldan, preşedintele Consiliului Judeţean. Potrivit proiectului de acord, Asociaţia Cultul eroilor „Regina Maria” „asigură realizarea monumentului şi transportul din localitatea Soroca, Republica Moldova în municipiul Suceava”, acoperind inclusiv cheltuielile cu operaţiunile vamale şi cele legate de amplasare.
 

22 iunie 2026


În 2026,

Societatea comercială „Parcuri industriale” contează pe un profit de 121.000 de lei

  • Din veniturile din chirii, o sumă de peste 100.000 de lei va lua calea reparaţiilor, inclusiv a înlocuirii hidroizolaţiei Pavilionului expoziţional

Veniturile totale din 2026 ale societăţii comerciale „Parcuri industriale”, supuse aprobării legislativului judeţean, sunt fundamentate la 815.000 de lei. Acestea sunt calculate ţinând cont de chiriile estimate a fi încasate în baza contractelor încheiate, se arată în proiectul de hotărâre pus pe masa de dezbateri a aleşilor judeţeni.  De cealaltă parte, cheltuielile sunt dimensionate la 694.000 de lei, fiind fundamentate pentru „crearea condiţiilor necesare funcţionării societăţii, în vederea realizării obiectului de activitate”. În această categorie incluse sunt cheltuielile cu personalul de la conducerea unităţii, cât şi pentru cele trei posturi de execuţie, cheltuielile cu utilităţile, materialele de întreţinere, consumabilele, combustibilul, reparaţiile, prestările de servicii, cu promovarea, dar şi cheltuielile cu amortizarea imobilizărilor. Pe lângă cheltuielile înscrise în bugetul societăţii comerciale „Parcuri industriale”, propuse sunt şi investiţii de 106.000 de lei, constând în reparaţii la clădiri, executarea de instalaţii termice şi instalaţii sanitare, amenajarea de drenuri pentru apele pluviale, înlocuirea hidroizolaţiei halei şi Pavilionului expoziţional, repararea gazonului şi plantarea de arbori ornamentali. Finanţarea acestora cheltuieli se va face din surse proprii, „rezultatul brut pentru anul 2026 constând într-un profit de 121.000 de lei”. 

Propunerea de buget pentru anul 2026 a fost aprobat de conducerea unităţii, având avizul Agenţiei pentru Monitorizarea şi Evaluarea Performanţelor Întreprinderilor Publice (AMEPIP). Judeţul Suceava deţine 67% din capitalul social al societăţii comerciale „Parcuri industriale”. Acesta s-a constituit în anul 2019, judeţul Suceava având calitatea de acţionar fondator, alături de municipiul Suceava, oraşul Salcea şi comunele Adâncata şi Dumbrăveni. Firma este succesoarea Centrului Economic „Bucovina” care s-a înfiinţat începând cu data de 1 mai 2006, aportul CJ la capitalul social fiind de 2 miliarde de lei vechi. Investiţia de lângă Aeroportul „Ştefan cel Mare” Suceava, în valoare de circa 5 milioane euro, a fost finanţată în proporţie de 62,58% din fonduri Phare, Guvernul României contribuind cu 24,32%. Participarea Consiliului Judeţean  a fost de 655.000 de euro, reprezentând 13,1% din finanţarea eligibilă. În cursul anului 2007, dintre cele 8 pavilioane ale acestuia, 5 au fost închiriate unor agenţi economici care desfăşurau activităţi de producţie şi servicii. În ceea ce priveşte Incubatorul de afaceri, din totalul de 523 de metri pătraţi de spaţii pentru birouri, 213 metri pătraţi au fost luaţi cu chirie pentru activităţi administrative, de consultanţă juridică sau financiare. De asemenea, înspre folosire cu plată, s-au dat 1.800 de metri pătraţi din suprafaţa exterioară, aceasta fiind utilizată în scopul organizării unei expoziţii permanente cu vânzare. Pe de altă parte, Pavilionul de expoziţii a găzduit târguri, expoziţii, conferinţe, training-uri şi seminare.

 Consiliul Judeţean Suceava premiază cu 70.000 de lei performanţa în box şi handbal

  • Răsplătiţi sunt doi boxeri de la CSM, medaliaţi cu aur, cât şi 20 de handbaliste junioare vicecampioane de la Liceul cu Program Sportiv      

Consiliul Judeţean premiază sportivii din judeţ care au obţinut locul I, respectiv medalii de aur la Cupa României de box pentru cadeţi, 2026. Potrivit unui proiect de hotărâre de pe ordinea de zi a şedinţei lunare a deliberativului judeţean, cu 5.000 de lei este răsplătit Robert Bîrtoi, care a urcat pe primul loc al podiumului, fiind medaliat cu aur la categoria 42 kg. Tot cu 5.000 de lei va fi recompensat şi Rudolf  Nicolo Hreniuc, care a adjudecat prima poziţie şi medalia de aur la categoria 50 kg. Propunerea legislativă aparţine lui Nicolae Robu, vicepreşedinte al Consiliul Judeţean, competiţia consumându-se în intervalul 25-31mai 2026, la Sala Sporturilor din Năvodari, sub egida Federaţiei Române de Box şi Asociaţiei Sportive de Box Constanţa. Întrecerea sportivă s-a desfăşurat pe 17 categorii de greutate, „cu scopul de a verifica potenţialul pugilistic la nivelul cadeţilor”, cei doi tineri de la Clubul Sportiv Municipal Suceava fiind pregătiţi de antrenorul Alexandru Vornicu.  Recunoaşterea performanţei şi recompensarea financiară sunt îndreptate şi înspre echipa de handbal feminin-junioare 3 de la Liceul cu Program Sportiv, care a obţinut locul al doilea, titlul de vicecampioană, respectiv medalia de argint, la Olimpiada naţională a sportului şcolar, etapa naţională de la Constanţa. Pe locul doi şi cu medalie de argint, s-a întors, de la aceeaşi competiţiei, şi echipa de handbal fete-gimnaziu, tot de la Liceul cu Program Sportiv. Potrivit proiectului de hotărâre, fostul handbalist de performanţă Florin Ciubotariu, profesor coordonator la Liceul cu Program Sportiv Suceava, a format o echipă de minihandbal feminin alcătuită din fete cu vârste de 9 ani şi de 10 ani, în recenta perioadă aceasta având o serie de „rezultate remarcabile”. Astfel, cele 20 de sportive vor primi, fiecare, câte 3.000 de lei, totalul de 7.000 de lei destinat premierii sportivilor fiind asigurat din bugetul propriu al judeţului Suceava. 
 

 Un milion de lei pentru organizarea Festivalului „Simfonii de toamnă”, ediţia a XIII-a

Consiliul Judeţean Suceava se asociază cu Asociaţia Clubul „Rotary Bucovina” Suceava în vederea organizării Festivalului „Simfonii de toamnă”, ediţia a XIII-a. Festivalul reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente culturale şinute în municipiul Suceava şi în regiunea Moldovei, „având o tradiţie consolidată şi o contribuţie semnificativă la promovarea valorilor culturale”. Organizat anual de Asociaţia Clubul „Rotary Bucovina” Suceava, manifestarea din 2025 s-a bucurat de un real succes, „reunind artişti de prestigiu naţional şi internaţional” şi atrăgând un public de peste 10.000 de spectatori. Pe scenă au evoluat soprana Irina Baianţ, tenorii Andrei Apreotesei, Florin Zgură şi Andrei Fermeşanu, împreună cu Opera Naţională Română din Iaşi, sub bagheta dirijorului Andrei Tudor. La ediţia din 2026, invitatul principal al Festivalului „Simfonii de toamnă” este soprana Angela Gheorghiu, acompaniată tot de orchestra Operei Naţionale Română din Iaşi, „ceea ce conferă evenimentului o valoare artistică şi o vizibilitate deosebite”. În conformitate cu proiectul acordului de asociere cu Asociaţia Clubul „Rotary Bucovina”, contribuţia financiară a judeţului Suceava este de 200.000 de lei, sumă asigurată din bugetul propriu. Potrivit proiectului de hotărâre care urmează a fi aprobat în şedinţa ordinară a Consiliului Judeţean, cheltuielilor totale pentru organizarea şi desfăşurarea manifestării se ridică la 1 milion de lei, reprezentând, între altele, onorariile artiştilor şi asigurarea logisticii necesare. Cea de-a XIII-a ediţie a Festivalului „Simfonii de Toamnă” va avea loc în perioada 4 - 5 septembrie 2026, pe esplanada Casei Culturii din reşedinţa de judeţ, bugetul municipiului Suceava susţinând financiar evenimentul tot cu 200.000 de lei.
 

21 iunie 2026

Cheltuieli cu aproape un sfert mai mari la Aeroportul „Ştefan cel Mare” 

  • Creşterea este cauzată, în principal, de majorarea preţurilor energiei electrice, gazelor naturale şi combustibilului

Regia Autonomă Aeroportul „Ştefan cel Mare” Suceava estimează a avea,  în 2026, venituri de 33,04 de milioane de lei, acestea provenind din tarife aeroportuare, prestări de servicii, închiriere de spaţii, cât şi din tarife de parcare. În calcul a fost luată „prognoza în creştere a traficului de călători”, veniturile fiind cu 20,08% mai mari decât cele din anul precedent. De asemenea, Regia contează pe transferuri din bugetul propriu al judeţului Suceava, pentru finanţarea cheltuielilor generate de desfăşurarea activităţilor de natură neeconomică. De cealaltă parte, cheltuielile totale sunt de 32,84 de milioane de lei, comparativ cu anul 2025 estimându-se o creştere cu 23,89% a cheltuielilor de exploatare. Acestea din urmă sunt cauzate atât de creşterea preţurilor energiei electrice, gazelor naturale şi combustibilului, dar şi de majorarea preţurilor bunurilor şi serviciilor, ca urmare a indexării salariului minim brut pe ţară garantat în plată. Cheltuielile de natură neeconomică, în valoare de 5,5 de milioane de lei, sunt fundamentate în funcţie de majorările menţionate, cât şi de creşterea fondului de salarii destinat personalului angajat pentru stingerea incendiilor şi intervenţii de urgenţă. În bugetul Regiei Autonome Aeroportul „Ştefan cel Mare” Suceava, care va fi aprobat în şedinţa ordinară din această săptămână a deliberativului judeţean, sunt înscrise şi investiţii finanţate din surse proprii, dar şi din transferuri de la bugetul judeţean.


Consiliul Judeţean sprijină cu 6 milioane de lei lucrările  de la noul sediu al Seminarului Teologic „Mitropolitul Dosoftei”

  • Vechiul complex al Seminarului a fost distrus în totalitate de incendiul devastator din 8 ianuarie 2015

Din bugetul propriu al judeţului Suceava, o finanţare de 6 milioane de lei urmează a se acorda pentru lucrările de construire a Corpului F, cu funcţiunea de sediu administrativ, al Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” Suceava. Cererea vine din partea Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, valoarea din devizul de lucrări fiind însă de 12,04 de milioane de lei, atât cât ar costa „restul executat” la obiectivul de investiţii în cauză. Un proiect de hotărâre în acest sens figurează pe ordinea de zi a şedinţei Consiliului Judeţean, susţinerea financiară fiind conformitate cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 82 din 2002 privind stabilirea unor forme de sprijinire a unităţilor de cult. Potrivit prevederilor legale, consiliile judeţene pot aloca sume necesare „construirii şi reparării sediilor unităţilor de învăţământ teologic proprietate a cultelor recunoscute”. În urmă cu un an, legislativul judeţean a aprobat disponibilizarea unei sume de 3 milioane de lei pentru modificarea temei de proiectare a sediului administrativ al Seminarului Teologic Liceal Ortodox de pe strada „Parcului”. Reamintim că vechiul complex administrativ al Seminarului Teologic a fost distrus în totalitate de incendiul devastator din 8 ianuarie 2015. Lucrările de construire a noului sediu administrativ al Seminarului teologic au început în 2016, dar din lipsă de fonduri acestea s-au desfăşurat în ritm lent, cu perioade întrerupere. În septembrie 2024, Consiliul Local a votat, de asemenea, acordarea din bugetul municipal a unui ajutor financiar în valoare de 1,2 milioane de lei pentru „lucrări de drenuri de protejare a clădirilor şi executarea de instalaţii de apă-canal” la Seminarul Teologic Ortodox Liceal „Mitropolitul Dosoftei” din Suceava.

18 iunie 2026

 În sezonul estival,

Măsuri dure de prevenire a toxiinfecţiilor alimentare

  • Inspectorii DSVSA vor merge până la suspendarea şi interzicerea activităţii firmelor certate cu legislaţia privind siguranţa alimentelor
  • În cazul „alimentelor suspecte”, se va trece, în regim de urgenţă, la reţinerea şi retragerea din consum, cât şi la aplicarea de amenzi

În perioada iunie-septembrie, în scopul prevenirii apariţiei toxiinfecţiilor alimentare, Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Suceava desfăşoară campania de controale tematice în unităţile de vânzare cu amănuntul, în special în cele situate în zonele de agrement şi în localităţile de interes turistic. Anunţul este făcut de dr. Mihai Sorin Voloşeniuc, director executiv al DSVSA, care precizează că vizate astfel sunt unităţile de alimentaţie publică, pizzeriile, cantinele, bucătăriile, unităţile tip catering, rulote, cofetăriile, laboratoarele, de cofetărie, laboratoarele de patiserie, pensiunile turistice, carmangeriile, măcelăriile, hipermarketurile, supermarketurile şi magazinele alimentare. Cu prilejul acţiunilor de control verificate sunt cerinţele privind igienizarea şi întreţinerea spaţiilor de manipulare a produselor alimentare; condiţiile de prelucrare şi depozitare a materiilor prime şi produselor finite; înregistrarea şi autorizarea unităţilor alimentare; asigurarea trasabilităţii produselor; etichetarea corectă; efectuarea operaţiunilor de dezinfecţie, dezinsecţie şi deratizare, dar şi îndeplinirea programelor de autocontrol. Şeful instituţiei sanitare veterinare sucevene pune în vedere că, în cazul în care se constată că nu sunt respectate condiţiile de igienă sau nu s-au remediat deficienţele depistate cu ocazia controalelor anterioare, inspectorii sanitari veterinari vor proceda la suspendarea temporară sau interzicerea activităţii agenţilor economici cu pricina. Aceleaşi măsuri pot fi dispuse şi atunci când se evidenţiază că sunt încălcate condiţiile sanitare veterinare şi de siguranţă referitoare la provenienţa, trasabilitatea, depozitarea şi comercializarea a produselor de origine animală şi non-animală. În cazul nerespectării condiţiilor de igienă, dar şi al neîncadrării în parametrii de calitate şi siguranţă, dispusă va fi, în regim de urgenţă,  reţinerea şi retragerea din consum a, „alimentelor suspecte, cât şi la aplicarea de amenzi contravenţionale”. „Pentru orice suspiciune sau caz de toxiinfecţie sau infecţie cauzată de consumul de alimente, DSVSA va notifica ANSVSA prin Sistemul Rapid de Alertă pentru Alimente şi Furaje” reliefează dr. Mihai Sorin Voloşeniuc, director executiv al Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentară Suceava.
 

 După 60 de zile de la absolvire,

Absolvenţii din evidenţele AJFOM primesc, la cerere, indemnizaţie de şomaj de 330 de lei pe lună

  • Cei care angajează cu normă întreagă, pentru mai mult de 12 luni, vor încasa o primă de inserţie de 1.980 de lei

Absolvenţii instituţiilor de învăţământ, promoţia 2026, trebuie să se înregistreze, în termen de 60 de zile de la absolvire, în evidenţele Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Suceava, ca persoană aflată în căutarea unui loc de muncă.  Conform instituţiei sucevene, este vorba despre tinerii care au obţinut o diplomă sau un certificat de studii, de la una dintre instituţiile de învăţământ gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat. În cazul absolvenţilor de liceu, indiferent dacă a fost sau nu promovat examenul de bacalaureat, termenul de 60 de zile se calculează începând cu ziua următoare datei absolvirii. Elevii care nu au situaţia şcolară încheiată la toate materiile se pot înregistra în evidenţele Agenţiei în termen de 60 de zile de la data promovării examenului de corigenţă. Actele necesare pentru înregistrare sunt cartea de identitate, diploma de absolvire sau adeverinţa din care să rezulte data absolvirii, curriculum vitae, declaraţia pe proprie răspundere privind starea de sănătate şi acordul de utilizare a datelor cu caracter personal. După expirarea termenului de 60 de zile de la absolvire, absolvenţii înregistraţi pot primi, la cerere, într-un interval de 6 luni, indemnizaţie de şomaj reprezentând 50% din valoarea ISR de 660 de lei, adică 330 de lei lunar. Persoanele care, la data solicitării dreptului, refuză un loc de muncă sau participarea la servicii pentru stimularea ocupării şi de formare profesională nu beneficiază de indemnizaţie de şomaj. De asemenea, absolvenţii instituţiilor de învăţământ şi absolvenţii şcolilor speciale, în vârstă de minimum 16 ani, care în termen de 60 de zile de la absolvire se înregistrează şi se angajează cu normă întreagă, pentru o perioadă mai mare de 12 luni, vor avea parte de o primă de inserţie egală cu de 3 ori valoarea indicatorului social de referinţă, însemnând 1.980 de lei. Absolvenţii din evidenţele Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Suceava mai beneficiază de servicii de informare şi consiliere profesională, mediere a muncii, servicii gratuite de formare profesională, precum și de măsuri de stimulare a ocupării (prime).
 

USV urcă pe poziţia a şasea între universităţile româneşti incluse în clasamentul QS World University Rankings 2027

  • Instituţia academică suceveană continuă să fie una dintre cele 1.500 de universităţi de excelenţă de la nivel mondial, dintre cele 87 româneşti, doar 8 fiind incluse în ediţia din acest an

Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava se menţine în lista 1.401+ universităţi din întreaga lume incluse în clasamentul QS World University Rankings. Potrivit unui comunicat de presă al instituţiei academice sucevene, Ediţia 2027 a acestui clasament a evaluat 8.808 instituţii de învăţământ superior din 106 de ţări, dintre care 1.504 au îndeplinit criteriile pentru a fi ierarhizate, cu 94 intrări noi, raportat la ediţia precedentă. Astfel, dintr-un total de 87 de universităţi româneşti de stat şi private, doar 8 sunt incluse în ediţia din 2027, cu două mai puţine faţă de ediţia din 2026, iar USV continuă să fie una dintre cele 1.500 de universităţi de excelenţă pe plan mondial. În pregătirea acestei ediţii, QS a aplicat tehnici mai sofisticate de data science pentru validarea răspunsurilor colectate, utilizând întregul set de informaţii evaluate pe parcursul ultimilor cinci ani, ridicând, astfel, standardele privind calitatea datelor şi consolidând suplimentar fiabilitatea indicatorilor de reputaţie. În cadrul ierarhiei naţionale, faţă de anul precedent, când ocupa poziţia a opta, USV se situează pe locul al şaselea. De evidenţiat este faptul că universitatea suceveană se menţine pe locul întâi la indicatorul privind ponderea studenţilor internaţionali, numărul acestora fiind dublu faţă de media globală. De asemenea USV ocupă locul al doilea în ceea ce priveşte numărul de citări, cu un scor în creştere comparativ cu ediţia 2026, când se situa pe poziţia a treia. Datele QS World University Rankings 2027 arată că publicaţiile ştiinţifice ale USV au generat, în medie, peste 10 citări per articol, fără autocitări, şi aproximativ 12,5 citări per articol în total, „confirmând vizibilitatea internaţională şi impactul cercetării desfăşurate la universitate”. Ediţia 2027 a clasamentului are la bază 9 indicatori: ponderea studenţilor străini, prestigiul academic, reputaţia în rândul angajatorilor, numărul de citări, impactul pe piaţa muncii, raportul dintre numărul de cadre didactice şi numărul de studenţi, ponderea cadrelor didactice din străinătate, ponderea în reţeaua internaţională de cercetare şi sustenabilitatea. QS World University Rankings este unul dintre cele mai prestigioase şi influente clasamente universitare internaţionale, evaluând anual performanţa universităţilor din întreaga lume.

17 iunie 2026

Sesiune de formare profesională a crescătorilor de vaci, porci, oi şi  păsări

  • „Cursurile de calificare în domeniul agricol sunt necesare accesării fondurilor europene” informează Direcţia Agricolă

deschide, la cerere, o sesiune de formare profesională a lucrătorilor în creşterea animalelor. Astfel, în baza solicitărilor formulate, înscrieri se fac până la sfârşitul lunii iulie. Cursul începe în  august şi este destinat crescătorilor de vaci, porci, oi şi  păsări.  „DAJ recomandă tuturor fermierilor din judeţul Suceava portofoliul de cursuri autorizate de Autoritatea Națională pentru Calificări” transmite instituţia suceveană. Cursurile de lucrător în creşterea animalelor servesc fermierilor care sunt interesaţi să se instruiască în vederea accesării finanţări nerambursabile disponibile prim Măsura 10 „Agromediu şi climă”, la o durată a cursului de 360 de ore, doritorii trebuind să achite 620 de lei. În cazul Măsuri 11 „Agricultură ecologică”, instruirea  se desfăşoară 40 de ore, fermierii plătind pentru aceasta 200 de lei. Potrivit Direcţiei pentru Agricultură Judeţeană „cursurile de calificare în domeniul agricol sunt necesare accesării fondurilor europene”. În acest scop, anual sunt organizate, în primul rând, sunt cursuri de lucrător calificat în creşterea animalelor, pomicultor şi legumicultor. După promovarea examenului de final, fermierilor li se înmânează câte un ,,Certificat de calificare”, nivelul 2, acreditat de Autoritatea Naţională de Calificări. În baza acestuia, absolvenţii beneficiază facilităţi la implementarea proiectelor europene aferente Planului Strategic PAC 2023-2027. Cursurile se adresează fermierilor care fac dovada absolvirii a minimum 8 clase. În 2025, cursul de lucrător pentru creşterea animalelor organizat de Direcţia pentru Agricultură Judeţeană Suceava a avut 15 absolvenţi.

 Într-un an

Judeţul Suceava a pierdut 1.434 de salariaţi, însemnând 1,1% din total

  • În schimb, în aceeaşi perioadă, salariului mediu net al sucevenilor a crescut cu 1%

Pe 31 martie 2026, judeţul Suceava avea 124.685 de salariaţi, valoare mai mică cu 38 salariaţi faţă de cea din luna februarie a aceluiaşi an, se arată în Buletinului statistic lunar al Direcţiei Judeţene de Statistică. Însă, conform sursei citate, în comparaţie cu luna martie 2025, efectivul salariaţilor suceveni a scăzut cu 1.434 de persoane, ceea ce înseamnă o diminuare de 1,1%. Astfel, la finele lunii martie 2026, totalul salariaţilor din judeţul Suceava reprezenta18,8% din efectivul salariaţilor din Regiunea de Dezvoltare Nord-Est şi, respectiv, 2,2% din cel consemnat la nivel naţional. Pe de altă parte, câştigul salarial mediu net, în luna martie 2026 a fost, în judeţul Suceava, unul de 4.231 de lei de persoană, cu 87 de lei mai mare faţă mediul net dinluna anterioară, reprezentând o creştere de 2,1%. Potrivit sursei citate, în raport cu luna martie a anului 2025, câştigul salarial mediu net la sucevenilor s-a „evidenţiat” cu o creştere de 40 de lei, respectiv de 1%. Pe sectoare de activitate, faţă de luna martie anului precedent, câştigul salarial mediu net a crescut cu 13,5% în agricultură, vânătoare servicii anexe, silvicultură şi piscicultură, cu 1,4% în sectorul serviciilor, dar a scăzut cu 0,2% în rândul salariaţilor din industrie şi construcţii. În conformitate cu Buletinului statistic lunar al Direcţiei Judeţene de Statistică, câştigul salarial mediu net înregistrat pe plan naţional, în luna martie 2026 a fost de 5.938 lei de persoană, în judeţul Suceava acesta fiind cu 28,7% sub media netă realizată la nivel de ţară.

 Din bugetul se stat

Ajutoare de urgenţă pentru suceveni afectaţi de incendii şi cei cu probleme grave de sănătate

Prin intermediul Agenţiei Judeţene pentru Plăţi şi Inspecţie Socială Suceava mai multe familii şi persoane singure din judeţ beneficiază de ajutoare de urgenţă pe motiv de „necesitate cauzată de incendii”, cât şi în situaţii deosebite determinate de starea de sănătate sau de alte cauze care pot conduce la creşterea riscului de excluziune socială. În baza unei hotărâri recente a Guvernului, la nivel naţional, de ajutoare financiare însumând 492.000 de lei au parte 74 familii şi persoane singure aflate în situaţii de necesitate cauzate de incendii. Astfel, pe lângă  Suceava, pe listă sunt şi beneficiari din alte 23 de judeţe, adică Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Mureș, Neamț, Olt, Sălaj, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea şi Vrancea. Sprijin financiar totalizând 1,16 de milioane de lei  a fost orientat 305 de familii şi persoane singure care se confruntă cu probleme deosebite determinate de starea de sănătate sau din alte cauze care pot conduce la apariţia sau sporirea riscului de excluziune socială. Ajutoarele au ajuns în 33 de judeţe, respectiv în Suceava, Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Mehedinți, Neamț, Olt, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, cât şi municipiul Bucureşti. Fondurile provin din bugetul Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale care centralizează propunerile de acordare a ajutoarelor de urgenţă venite de la agenţiile judeţene pentru plăţi şi inspecţie socială. Propunerile de ajutoare de urgenţă au la bază cererea şi declaraţia pe propria răspundere a unui membru de familie sau a persoanei singure, actele doveditoare, dar şi de verificările din teren prin care se certifică existenţa situaţiilor de necesitate sau, după caz, a situaţiilor deosebite în care se află familiile şi persoanele singure.  

16 iunie 2026

 În 3 ani

Prejudiciu de peste 1,2 milioane de lei adus bugetului local prin chirii neîncasate din Bazarul din Lunca Sucevei   

  • Camera de Conturi a identificat cazuri în care comercianţii ocupau suprafeţe mai mari decât cele închiriate legal, cât şi agenţi economici care nu aveau contract de închiriere semnat cu Primăria

Subevaluarea componentei „Venituri din proprietate” cu valoarea de 1.233.049 de lei prin nestabilirea, evidenţierea şi neîncasarea, conform prevederilor legale, a chiriilor de la comercianţii din Complexul comercial Bazar, a constatat auditorii Camerei de Conturi Suceava, în urma unei misiuni de audit întreprinsă la Primăria municipiului Suceava. Aceasta potrivit Raportului asupra situaţiilor financiare consolidate ale municipiului Suceava la data de 31 decembrie 2024, audit efectuat în 2025 şi ale cărui concluzii au fost publicate în anul acesta. Astfel, s-a evidenţiat faptul că suprafaţa de care se foloseau efectiv comercianţii din complexul din Lunca Sucevei, era mai mare decât suprafaţa figurând în evidenţe, ca fiind închiriată şi taxată prin contract. Totodată, potrivit sursei citate, s-a mai depistat că unii dintre agenţii economici îşi desfăşurau activitatea În Bazar, chiar dacă nu parafaseră vreun contract de închiriere cu Primăria. „În urma măsurătorilor cadastrale efectuate de entitate, cu privire la spaţiile comerciale închiriate agenţilor economici în Complexul comercial Bazar (...), s-au identificat cazuri în care suprafaţa efectivă utilizată de către comercianţi era mai mare decât suprafaţa închiriată prin contract, rezultând, astfel, o nerealizare a tuturor veniturilor cuvenite entităţii” se evidenţiază în  Raportul asupra situaţiilor financiare consolidate ale municipiului Suceava. Conform acestuia, pe durata misiunii de audit financiar au fost calculate veniturile nerealizate la bugetul local „pe o perioadă de prescripţie de  3 ani”, totalul rezultat ajungând la 1.149.844,47 de lei. Detaliat, prejudiciul a fost de 286.822,72 de lei în anul 2022, de 395.146,94 de lei în 2023 şi, respectiv, de 476.874,81 de lei în 2024. Curtea de Conturi Suceava mai arată că, de asemenea, cu ocazia inventarierii, descoperiţi au fost agenţi economici care, deşi ocupau spaţii în Complexul comercial Bazar, nu aveau contract de închiriere pentru acestea. În consecinţă, numai în anul 2024, veniturile nerealizate de Primăria Suceava în situaţiile din urmă au însumat 83.205,24 de lei.
 

 În primul trimestru din 2026

Scădere cu 11 la sută a înnoptărilor în unităţile turistice sucevene

  • Indicele de utilizare a locurilor de cazare a fost de 18,1%, unul mai mic cu 3,6 de puncte procentuale faţă de acelaşi interval din 2025

În luna martie 2026, în structurile cu funcţiuni de cazare turistică din judeţul Suceava au fost înregistrate 44.104 de înnoptări, număr în scădere cu 18,7% faţă de luna martie 2025. Potrivit Buletinului statistic lunar al Direcţiei Judeţene de Statistică, comparativ cu luna februarie din anul acesta, numărul înnoptărilor a fost mai mic cu 26,9%. Analiza numărului de înnoptări pe zone turistice evidenţiază că, preponderent, turiştii au înnoptat în unităţile turistice din zona montană (42,2%), cele din zona municipiului Suceava, cu 30,2%, şi în „alte localităţi şi trasee turistice” - 18,6% Acestea sunt urmate de structurile din zona staţiunii balneare Vatra Dornei, cu 9%. Conform sursei citate, 38.937 au fost înnoptări ale turiştilor români, reprezentând 88,3% din total, iar 5.167 ale turiştilor străini, adică 11,7%. Faţă de luna martie 2025, numărul înnoptărilor a scăzut cu 18,7%, consemnându-se o diminuare cu 21,5% a înnoptărilor turiştilor români şi o creştere cu 11,6% a celor ale turiştilor străini. Comparativ cu luna februarie 2026, numărul înnoptărilor a scăzut cu 26,9%,  respectiv cu 31,2% în ceea ce îi priveşte pe turiştii români, dar cu o creştere cu 36,9%, în cazul turiştilor străini. În perioada 1 martie - 31 martie 2026, în structurile de primire turistică sucevene au fost înregistrate 176.992 de înnoptări, în scădere cu 22.129 de înnoptări faţă de aceeaşi perioadă a anului 2025, ceea ce înseamnă un minus de 11,1%. Buletinul statistic lunar al Direcţiei Judeţene de Statistică mai relevă că indicele de utilizare netă a locurilor de cazare din unităţile turistice din judeţul Suceava a fost, în trimestrul întâi din 2026, unul de 18,1%, valoare mai mică cu 3,6 de puncte procentuale raportat la cel din intervalul omolog din anul 2025, cel de 21,7%.

 

Patru angajatori suceveni au fost amendaţi cu 80.000 de lei pentru muncă nedeclarată 

Pe durata lunii trecute, Inspectoratul Teritorial de Muncă Suceava a organizat şi desfăşurat 287 de controale, informează inspectorul-şef Romeo Butnariu, menţionând că, pe fondul   deficienţelor constatate,  aplicate au fost 202 de sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 175.500 de lei. Astfel, în urma celor 189 de verificări efectuate pe linie de relaţii de muncă, cele 40 de amenzi au însumat 133.500 de lei, dispuse fiind şi 283 de măsuri de remediere a acestora. Inspectorii de muncă au depistat două persoane care prestau fără a avea contract individual de muncă, pentru muncă nedeclarată 4 angajatori fiind amendaţi cu 80.000 de lei. Printre neregulile frecvent constatate se numără netransmiterea în registrul general de evidenţă a salariaţilor a modificărilor intervenite; nerespectarea prevederilor legale privind munca suplimentară, a dispoziţiilor referitoare la obligaţia ţinerii evidenţei orelor prestate de către fiecare salariat, dar şi încălcarea  reglementărilor referitoare la acordarea concediilor de odihnă şi repausului săptămânal. În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, inspectorii ITM au făcut 98 de controale, aplicând 156 de avertismente şi 6 amenzi în valoare de 42.000 de lei. Inspectorii de muncă au trasat şi 162 de măsuri de remediere, principalele deficienţe constatate fiind folosirea de echipamente de muncă şi personal neautorizat ISCIR; organizarea deficitară a activităţii de prevenire şi protecţie, precum şi lipsa semnalizării şi a instruirii pe linie de securitate şi sănătatea în muncă. La acestea se adaugă fişele de instruire nesemnate de către toţi cei implicaţi în procesul de instruire, neefectuarea controlului medical periodic al personalului şi neatașarea fişei de aptitudini la fişa individuală de instruire.