DSP Suceava pune în gardă
autorităţile asupra măsurilor de repliere în faţa temperaturilor caniculare
- Primăriile sunt atenţionate că trebuie să organizeze spaţii de „climatizare”, puncte de hidratare şi de prim ajutor medical
- În vizor sunt calitatea apei potabile, condiţiile igienice din unităţile alimentare, dar şi cele de evacuare a deşeurilor
Direcţia de Sănătate Publică
Suceava a actualizat baza de date cu persoanele vulnerabile, a informat
unităţile sanitare, medicii de familie, asistenţii comunitari şi autorităţile
administraţiei publice locale cu privire la măsurile care trebuie aplicate în
perioadele de caniculă, monitorizând permanent impactul temperaturilor ridicate
asupra stării de sănătate a populaţiei. Directorul executiv Daniela Marinela
Odeh declară că în atenţie stau persoanele vârstnice care locuiesc singure,
persoanele cu afecţiuni cronice, persoanele cu dizabilităţi, gravidele,
persoanele dependente de aparatură medicală, precum şi alte categorii aflate în
situaţii de risc. Totodată, monitorizate sunt centrele rezindenţiale pentru
persoane vârstnice şi unităţile medico-sociale din judeţ, „în vederea
asigurării condiţiilor corespunzătoare de hidratare, tratament şi microclimat”.
DSP a luat măsuri de intensificare a
supravegherii epidemiologice în scopul identificării rapide a eventualelor probleme
de sănătate publică asociate temperaturilor ridicate, în vizor fiind calitatea
apei potabile distribuite populaţiei, respectarea condiţiilor igienico-sanitare
în unităţile cu profil alimentar, dar şi condiţiile de colectare, depozitare şi
evacuare a deşeurilor menajere. Totodată, Direcţia de Sănătate Publică va
verifica modul de asigurare a asistenţei medicale în unităţile sanitare, cât şi
a stocurilor de medicamente de urgenţă şi de materiale sanitare necesare
tratării afecţiunilor determinate sau agravate de temperaturile ridicate. În acelaşi
timp, accent se pune pe constituirea rezervelor de apă potabilă şi menţinerea
condiţiilor optime de microclimat pentru pacienţi şi personal. Date fiind
prognozele meteorologice privind perioada cu temperaturi caniculare, implicaţi
vor fi şi cei 82 de asistenţi medicali comunitari, care vor face vizite la domiciliul
persoanelor cu risc de afectare, raportând situaţiile care necesită intervenţie
medicală sau socială. În ceea ce priveşte, administraţia publică locală, DSP a
transmis primăriilor să organizeze puncte de distribuire a apei potabile în
zonele aglomerate, spaţii de climatizare şi puncte de prim ajutor medical şi
hidratarea, în situaţiile în care sunt emise avertizări de cod roşu. „În
funcţie de evoluţia situaţiei meteorologice şi de nivelul avertizărilor emise,
vor fi dispuse măsuri suplimentare pentru protejarea populaţiei” precizează Daniela
Marinela Odeh, directorul executiv al Direcţiei de Sănătate Publică Suceava. .jpg)
.jpg)


.jpg)

.jpg)

.jpg)
.jpg)



.png)
