22 iunie 2026


În 2026,

Societatea comercială „Parcuri industriale” contează pe un profit de 121.000 de lei

  • Din veniturile din chirii, o sumă de peste 100.000 de lei va lua calea reparaţiilor, inclusiv a înlocuirii hidroizolaţiei Pavilionului expoziţional

Veniturile totale din 2026 ale societăţii comerciale „Parcuri industriale”, supuse aprobării legislativului judeţean, sunt fundamentate la 815.000 de lei. Acestea sunt calculate ţinând cont de chiriile estimate a fi încasate în baza contractelor încheiate, se arată în proiectul de hotărâre pus pe masa de dezbateri a aleşilor judeţeni.  De cealaltă parte, cheltuielile sunt dimensionate la 694.000 de lei, fiind fundamentate pentru „crearea condiţiilor necesare funcţionării societăţii, în vederea realizării obiectului de activitate”. În această categorie incluse sunt cheltuielile cu personalul de la conducerea unităţii, cât şi pentru cele trei posturi de execuţie, cheltuielile cu utilităţile, materialele de întreţinere, consumabilele, combustibilul, reparaţiile, prestările de servicii, cu promovarea, dar şi cheltuielile cu amortizarea imobilizărilor. Pe lângă cheltuielile înscrise în bugetul societăţii comerciale „Parcuri industriale”, propuse sunt şi investiţii de 106.000 de lei, constând în reparaţii la clădiri, executarea de instalaţii termice şi instalaţii sanitare, amenajarea de drenuri pentru apele pluviale, înlocuirea hidroizolaţiei halei şi Pavilionului expoziţional, repararea gazonului şi plantarea de arbori ornamentali. Finanţarea acestora cheltuieli se va face din surse proprii, „rezultatul brut pentru anul 2026 constând într-un profit de 121.000 de lei”. 

Propunerea de buget pentru anul 2026 a fost aprobat de conducerea unităţii, având avizul Agenţiei pentru Monitorizarea şi Evaluarea Performanţelor Întreprinderilor Publice (AMEPIP). Judeţul Suceava deţine 67% din capitalul social al societăţii comerciale „Parcuri industriale”. Acesta s-a constituit în anul 2019, judeţul Suceava având calitatea de acţionar fondator, alături de municipiul Suceava, oraşul Salcea şi comunele Adâncata şi Dumbrăveni. Firma este succesoarea Centrului Economic „Bucovina” care s-a înfiinţat începând cu data de 1 mai 2006, aportul CJ la capitalul social fiind de 2 miliarde de lei vechi. Investiţia de lângă Aeroportul „Ştefan cel Mare” Suceava, în valoare de circa 5 milioane euro, a fost finanţată în proporţie de 62,58% din fonduri Phare, Guvernul României contribuind cu 24,32%. Participarea Consiliului Judeţean  a fost de 655.000 de euro, reprezentând 13,1% din finanţarea eligibilă. În cursul anului 2007, dintre cele 8 pavilioane ale acestuia, 5 au fost închiriate unor agenţi economici care desfăşurau activităţi de producţie şi servicii. În ceea ce priveşte Incubatorul de afaceri, din totalul de 523 de metri pătraţi de spaţii pentru birouri, 213 metri pătraţi au fost luaţi cu chirie pentru activităţi administrative, de consultanţă juridică sau financiare. De asemenea, înspre folosire cu plată, s-au dat 1.800 de metri pătraţi din suprafaţa exterioară, aceasta fiind utilizată în scopul organizării unei expoziţii permanente cu vânzare. Pe de altă parte, Pavilionul de expoziţii a găzduit târguri, expoziţii, conferinţe, training-uri şi seminare.

 Consiliul Judeţean Suceava premiază cu 70.000 de lei performanţa în box şi handbal

  • Răsplătiţi sunt doi boxeri de la CSM, medaliaţi cu aur, cât şi 20 de handbaliste junioare vicecampioane de la Liceul cu Program Sportiv      

Consiliul Judeţean premiază sportivii din judeţ care au obţinut locul I, respectiv medalii de aur la Cupa României de box pentru cadeţi, 2026. Potrivit unui proiect de hotărâre de pe ordinea de zi a şedinţei lunare a deliberativului judeţean, cu 5.000 de lei este răsplătit Robert Bîrtoi, care a urcat pe primul loc al podiumului, fiind medaliat cu aur la categoria 42 kg. Tot cu 5.000 de lei va fi recompensat şi Rudolf  Nicolo Hreniuc, care a adjudecat prima poziţie şi medalia de aur la categoria 50 kg. Propunerea legislativă aparţine lui Nicolae Robu, vicepreşedinte al Consiliul Judeţean, competiţia consumându-se în intervalul 25-31mai 2026, la Sala Sporturilor din Năvodari, sub egida Federaţiei Române de Box şi Asociaţiei Sportive de Box Constanţa. Întrecerea sportivă s-a desfăşurat pe 17 categorii de greutate, „cu scopul de a verifica potenţialul pugilistic la nivelul cadeţilor”, cei doi tineri de la Clubul Sportiv Municipal Suceava fiind pregătiţi de antrenorul Alexandru Vornicu.  Recunoaşterea performanţei şi recompensarea financiară sunt îndreptate şi înspre echipa de handbal feminin-junioare 3 de la Liceul cu Program Sportiv, care a obţinut locul al doilea, titlul de vicecampioană, respectiv medalia de argint, la Olimpiada naţională a sportului şcolar, etapa naţională de la Constanţa. Pe locul doi şi cu medalie de argint, s-a întors, de la aceeaşi competiţiei, şi echipa de handbal fete-gimnaziu, tot de la Liceul cu Program Sportiv. Potrivit proiectului de hotărâre, fostul handbalist de performanţă Florin Ciubotariu, profesor coordonator la Liceul cu Program Sportiv Suceava, a format o echipă de minihandbal feminin alcătuită din fete cu vârste de 9 ani şi de 10 ani, în recenta perioadă aceasta având o serie de „rezultate remarcabile”. Astfel, cele 20 de sportive vor primi, fiecare, câte 3.000 de lei, totalul de 7.000 de lei destinat premierii sportivilor fiind asigurat din bugetul propriu al judeţului Suceava. 
 

 Un milion de lei pentru organizarea Festivalului „Simfonii de toamnă”, ediţia a XIII-a

Consiliul Judeţean Suceava se asociază cu Asociaţia Clubul „Rotary Bucovina” Suceava în vederea organizării Festivalului „Simfonii de toamnă”, ediţia a XIII-a. Festivalul reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente culturale şinute în municipiul Suceava şi în regiunea Moldovei, „având o tradiţie consolidată şi o contribuţie semnificativă la promovarea valorilor culturale”. Organizat anual de Asociaţia Clubul „Rotary Bucovina” Suceava, manifestarea din 2025 s-a bucurat de un real succes, „reunind artişti de prestigiu naţional şi internaţional” şi atrăgând un public de peste 10.000 de spectatori. Pe scenă au evoluat soprana Irina Baianţ, tenorii Andrei Apreotesei, Florin Zgură şi Andrei Fermeşanu, împreună cu Opera Naţională Română din Iaşi, sub bagheta dirijorului Andrei Tudor. La ediţia din 2026, invitatul principal al Festivalului „Simfonii de toamnă” este soprana Angela Gheorghiu, acompaniată tot de orchestra Operei Naţionale Română din Iaşi, „ceea ce conferă evenimentului o valoare artistică şi o vizibilitate deosebite”. În conformitate cu proiectul acordului de asociere cu Asociaţia Clubul „Rotary Bucovina”, contribuţia financiară a judeţului Suceava este de 200.000 de lei, sumă asigurată din bugetul propriu. Potrivit proiectului de hotărâre care urmează a fi aprobat în şedinţa ordinară a Consiliului Judeţean, cheltuielilor totale pentru organizarea şi desfăşurarea manifestării se ridică la 1 milion de lei, reprezentând, între altele, onorariile artiştilor şi asigurarea logisticii necesare. Cea de-a XIII-a ediţie a Festivalului „Simfonii de Toamnă” va avea loc în perioada 4 - 5 septembrie 2026, pe esplanada Casei Culturii din reşedinţa de judeţ, bugetul municipiului Suceava susţinând financiar evenimentul tot cu 200.000 de lei.
 

21 iunie 2026

Cheltuieli cu aproape un sfert mai mari la Aeroportul „Ştefan cel Mare” 

  • Creşterea este cauzată, în principal, de majorarea preţurilor energiei electrice, gazelor naturale şi combustibilului

Regia Autonomă Aeroportul „Ştefan cel Mare” Suceava estimează a avea,  în 2026, venituri de 33,04 de milioane de lei, acestea provenind din tarife aeroportuare, prestări de servicii, închiriere de spaţii, cât şi din tarife de parcare. În calcul a fost luată „prognoza în creştere a traficului de călători”, veniturile fiind cu 20,08% mai mari decât cele din anul precedent. De asemenea, Regia contează pe transferuri din bugetul propriu al judeţului Suceava, pentru finanţarea cheltuielilor generate de desfăşurarea activităţilor de natură neeconomică. De cealaltă parte, cheltuielile totale sunt de 32,84 de milioane de lei, comparativ cu anul 2025 estimându-se o creştere cu 23,89% a cheltuielilor de exploatare. Acestea din urmă sunt cauzate atât de creşterea preţurilor energiei electrice, gazelor naturale şi combustibilului, dar şi de majorarea preţurilor bunurilor şi serviciilor, ca urmare a indexării salariului minim brut pe ţară garantat în plată. Cheltuielile de natură neeconomică, în valoare de 5,5 de milioane de lei, sunt fundamentate în funcţie de majorările menţionate, cât şi de creşterea fondului de salarii destinat personalului angajat pentru stingerea incendiilor şi intervenţii de urgenţă. În bugetul Regiei Autonome Aeroportul „Ştefan cel Mare” Suceava, care va fi aprobat în şedinţa ordinară din această săptămână a deliberativului judeţean, sunt înscrise şi investiţii finanţate din surse proprii, dar şi din transferuri de la bugetul judeţean.


Consiliul Judeţean sprijină cu 6 milioane de lei lucrările  de la noul sediu al Seminarului Teologic „Mitropolitul Dosoftei”

  • Vechiul complex al Seminarului a fost distrus în totalitate de incendiul devastator din 8 ianuarie 2015

Din bugetul propriu al judeţului Suceava, o finanţare de 6 milioane de lei urmează a se acorda pentru lucrările de construire a Corpului F, cu funcţiunea de sediu administrativ, al Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” Suceava. Cererea vine din partea Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, valoarea din devizul de lucrări fiind însă de 12,04 de milioane de lei, atât cât ar costa „restul executat” la obiectivul de investiţii în cauză. Un proiect de hotărâre în acest sens figurează pe ordinea de zi a şedinţei Consiliului Judeţean, susţinerea financiară fiind conformitate cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 82 din 2002 privind stabilirea unor forme de sprijinire a unităţilor de cult. Potrivit prevederilor legale, consiliile judeţene pot aloca sume necesare „construirii şi reparării sediilor unităţilor de învăţământ teologic proprietate a cultelor recunoscute”. În urmă cu un an, legislativul judeţean a aprobat disponibilizarea unei sume de 3 milioane de lei pentru modificarea temei de proiectare a sediului administrativ al Seminarului Teologic Liceal Ortodox de pe strada „Parcului”. Reamintim că vechiul complex administrativ al Seminarului Teologic a fost distrus în totalitate de incendiul devastator din 8 ianuarie 2015. Lucrările de construire a noului sediu administrativ al Seminarului teologic au început în 2016, dar din lipsă de fonduri acestea s-au desfăşurat în ritm lent, cu perioade întrerupere. În septembrie 2024, Consiliul Local a votat, de asemenea, acordarea din bugetul municipal a unui ajutor financiar în valoare de 1,2 milioane de lei pentru „lucrări de drenuri de protejare a clădirilor şi executarea de instalaţii de apă-canal” la Seminarul Teologic Ortodox Liceal „Mitropolitul Dosoftei” din Suceava.

18 iunie 2026

 În sezonul estival,

Măsuri dure de prevenire a toxiinfecţiilor alimentare

  • Inspectorii DSVSA vor merge până la suspendarea şi interzicerea activităţii firmelor certate cu legislaţia privind siguranţa alimentelor
  • În cazul „alimentelor suspecte”, se va trece, în regim de urgenţă, la reţinerea şi retragerea din consum, cât şi la aplicarea de amenzi

În perioada iunie-septembrie, în scopul prevenirii apariţiei toxiinfecţiilor alimentare, Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Suceava desfăşoară campania de controale tematice în unităţile de vânzare cu amănuntul, în special în cele situate în zonele de agrement şi în localităţile de interes turistic. Anunţul este făcut de dr. Mihai Sorin Voloşeniuc, director executiv al DSVSA, care precizează că vizate astfel sunt unităţile de alimentaţie publică, pizzeriile, cantinele, bucătăriile, unităţile tip catering, rulote, cofetăriile, laboratoarele, de cofetărie, laboratoarele de patiserie, pensiunile turistice, carmangeriile, măcelăriile, hipermarketurile, supermarketurile şi magazinele alimentare. Cu prilejul acţiunilor de control verificate sunt cerinţele privind igienizarea şi întreţinerea spaţiilor de manipulare a produselor alimentare; condiţiile de prelucrare şi depozitare a materiilor prime şi produselor finite; înregistrarea şi autorizarea unităţilor alimentare; asigurarea trasabilităţii produselor; etichetarea corectă; efectuarea operaţiunilor de dezinfecţie, dezinsecţie şi deratizare, dar şi îndeplinirea programelor de autocontrol. Şeful instituţiei sanitare veterinare sucevene pune în vedere că, în cazul în care se constată că nu sunt respectate condiţiile de igienă sau nu s-au remediat deficienţele depistate cu ocazia controalelor anterioare, inspectorii sanitari veterinari vor proceda la suspendarea temporară sau interzicerea activităţii agenţilor economici cu pricina. Aceleaşi măsuri pot fi dispuse şi atunci când se evidenţiază că sunt încălcate condiţiile sanitare veterinare şi de siguranţă referitoare la provenienţa, trasabilitatea, depozitarea şi comercializarea a produselor de origine animală şi non-animală. În cazul nerespectării condiţiilor de igienă, dar şi al neîncadrării în parametrii de calitate şi siguranţă, dispusă va fi, în regim de urgenţă,  reţinerea şi retragerea din consum a, „alimentelor suspecte, cât şi la aplicarea de amenzi contravenţionale”. „Pentru orice suspiciune sau caz de toxiinfecţie sau infecţie cauzată de consumul de alimente, DSVSA va notifica ANSVSA prin Sistemul Rapid de Alertă pentru Alimente şi Furaje” reliefează dr. Mihai Sorin Voloşeniuc, director executiv al Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentară Suceava.
 

 După 60 de zile de la absolvire,

Absolvenţii din evidenţele AJFOM primesc, la cerere, indemnizaţie de şomaj de 330 de lei pe lună

  • Cei care angajează cu normă întreagă, pentru mai mult de 12 luni, vor încasa o primă de inserţie de 1.980 de lei

Absolvenţii instituţiilor de învăţământ, promoţia 2026, trebuie să se înregistreze, în termen de 60 de zile de la absolvire, în evidenţele Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Suceava, ca persoană aflată în căutarea unui loc de muncă.  Conform instituţiei sucevene, este vorba despre tinerii care au obţinut o diplomă sau un certificat de studii, de la una dintre instituţiile de învăţământ gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat. În cazul absolvenţilor de liceu, indiferent dacă a fost sau nu promovat examenul de bacalaureat, termenul de 60 de zile se calculează începând cu ziua următoare datei absolvirii. Elevii care nu au situaţia şcolară încheiată la toate materiile se pot înregistra în evidenţele Agenţiei în termen de 60 de zile de la data promovării examenului de corigenţă. Actele necesare pentru înregistrare sunt cartea de identitate, diploma de absolvire sau adeverinţa din care să rezulte data absolvirii, curriculum vitae, declaraţia pe proprie răspundere privind starea de sănătate şi acordul de utilizare a datelor cu caracter personal. După expirarea termenului de 60 de zile de la absolvire, absolvenţii înregistraţi pot primi, la cerere, într-un interval de 6 luni, indemnizaţie de şomaj reprezentând 50% din valoarea ISR de 660 de lei, adică 330 de lei lunar. Persoanele care, la data solicitării dreptului, refuză un loc de muncă sau participarea la servicii pentru stimularea ocupării şi de formare profesională nu beneficiază de indemnizaţie de şomaj. De asemenea, absolvenţii instituţiilor de învăţământ şi absolvenţii şcolilor speciale, în vârstă de minimum 16 ani, care în termen de 60 de zile de la absolvire se înregistrează şi se angajează cu normă întreagă, pentru o perioadă mai mare de 12 luni, vor avea parte de o primă de inserţie egală cu de 3 ori valoarea indicatorului social de referinţă, însemnând 1.980 de lei. Absolvenţii din evidenţele Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Suceava mai beneficiază de servicii de informare şi consiliere profesională, mediere a muncii, servicii gratuite de formare profesională, precum și de măsuri de stimulare a ocupării (prime).
 

USV urcă pe poziţia a şasea între universităţile româneşti incluse în clasamentul QS World University Rankings 2027

  • Instituţia academică suceveană continuă să fie una dintre cele 1.500 de universităţi de excelenţă de la nivel mondial, dintre cele 87 româneşti, doar 8 fiind incluse în ediţia din acest an

Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava se menţine în lista 1.401+ universităţi din întreaga lume incluse în clasamentul QS World University Rankings. Potrivit unui comunicat de presă al instituţiei academice sucevene, Ediţia 2027 a acestui clasament a evaluat 8.808 instituţii de învăţământ superior din 106 de ţări, dintre care 1.504 au îndeplinit criteriile pentru a fi ierarhizate, cu 94 intrări noi, raportat la ediţia precedentă. Astfel, dintr-un total de 87 de universităţi româneşti de stat şi private, doar 8 sunt incluse în ediţia din 2027, cu două mai puţine faţă de ediţia din 2026, iar USV continuă să fie una dintre cele 1.500 de universităţi de excelenţă pe plan mondial. În pregătirea acestei ediţii, QS a aplicat tehnici mai sofisticate de data science pentru validarea răspunsurilor colectate, utilizând întregul set de informaţii evaluate pe parcursul ultimilor cinci ani, ridicând, astfel, standardele privind calitatea datelor şi consolidând suplimentar fiabilitatea indicatorilor de reputaţie. În cadrul ierarhiei naţionale, faţă de anul precedent, când ocupa poziţia a opta, USV se situează pe locul al şaselea. De evidenţiat este faptul că universitatea suceveană se menţine pe locul întâi la indicatorul privind ponderea studenţilor internaţionali, numărul acestora fiind dublu faţă de media globală. De asemenea USV ocupă locul al doilea în ceea ce priveşte numărul de citări, cu un scor în creştere comparativ cu ediţia 2026, când se situa pe poziţia a treia. Datele QS World University Rankings 2027 arată că publicaţiile ştiinţifice ale USV au generat, în medie, peste 10 citări per articol, fără autocitări, şi aproximativ 12,5 citări per articol în total, „confirmând vizibilitatea internaţională şi impactul cercetării desfăşurate la universitate”. Ediţia 2027 a clasamentului are la bază 9 indicatori: ponderea studenţilor străini, prestigiul academic, reputaţia în rândul angajatorilor, numărul de citări, impactul pe piaţa muncii, raportul dintre numărul de cadre didactice şi numărul de studenţi, ponderea cadrelor didactice din străinătate, ponderea în reţeaua internaţională de cercetare şi sustenabilitatea. QS World University Rankings este unul dintre cele mai prestigioase şi influente clasamente universitare internaţionale, evaluând anual performanţa universităţilor din întreaga lume.

17 iunie 2026

Sesiune de formare profesională a crescătorilor de vaci, porci, oi şi  păsări

  • „Cursurile de calificare în domeniul agricol sunt necesare accesării fondurilor europene” informează Direcţia Agricolă

deschide, la cerere, o sesiune de formare profesională a lucrătorilor în creşterea animalelor. Astfel, în baza solicitărilor formulate, înscrieri se fac până la sfârşitul lunii iulie. Cursul începe în  august şi este destinat crescătorilor de vaci, porci, oi şi  păsări.  „DAJ recomandă tuturor fermierilor din judeţul Suceava portofoliul de cursuri autorizate de Autoritatea Națională pentru Calificări” transmite instituţia suceveană. Cursurile de lucrător în creşterea animalelor servesc fermierilor care sunt interesaţi să se instruiască în vederea accesării finanţări nerambursabile disponibile prim Măsura 10 „Agromediu şi climă”, la o durată a cursului de 360 de ore, doritorii trebuind să achite 620 de lei. În cazul Măsuri 11 „Agricultură ecologică”, instruirea  se desfăşoară 40 de ore, fermierii plătind pentru aceasta 200 de lei. Potrivit Direcţiei pentru Agricultură Judeţeană „cursurile de calificare în domeniul agricol sunt necesare accesării fondurilor europene”. În acest scop, anual sunt organizate, în primul rând, sunt cursuri de lucrător calificat în creşterea animalelor, pomicultor şi legumicultor. După promovarea examenului de final, fermierilor li se înmânează câte un ,,Certificat de calificare”, nivelul 2, acreditat de Autoritatea Naţională de Calificări. În baza acestuia, absolvenţii beneficiază facilităţi la implementarea proiectelor europene aferente Planului Strategic PAC 2023-2027. Cursurile se adresează fermierilor care fac dovada absolvirii a minimum 8 clase. În 2025, cursul de lucrător pentru creşterea animalelor organizat de Direcţia pentru Agricultură Judeţeană Suceava a avut 15 absolvenţi.

 Într-un an

Judeţul Suceava a pierdut 1.434 de salariaţi, însemnând 1,1% din total

  • În schimb, în aceeaşi perioadă, salariului mediu net al sucevenilor a crescut cu 1%

Pe 31 martie 2026, judeţul Suceava avea 124.685 de salariaţi, valoare mai mică cu 38 salariaţi faţă de cea din luna februarie a aceluiaşi an, se arată în Buletinului statistic lunar al Direcţiei Judeţene de Statistică. Însă, conform sursei citate, în comparaţie cu luna martie 2025, efectivul salariaţilor suceveni a scăzut cu 1.434 de persoane, ceea ce înseamnă o diminuare de 1,1%. Astfel, la finele lunii martie 2026, totalul salariaţilor din judeţul Suceava reprezenta18,8% din efectivul salariaţilor din Regiunea de Dezvoltare Nord-Est şi, respectiv, 2,2% din cel consemnat la nivel naţional. Pe de altă parte, câştigul salarial mediu net, în luna martie 2026 a fost, în judeţul Suceava, unul de 4.231 de lei de persoană, cu 87 de lei mai mare faţă mediul net dinluna anterioară, reprezentând o creştere de 2,1%. Potrivit sursei citate, în raport cu luna martie a anului 2025, câştigul salarial mediu net la sucevenilor s-a „evidenţiat” cu o creştere de 40 de lei, respectiv de 1%. Pe sectoare de activitate, faţă de luna martie anului precedent, câştigul salarial mediu net a crescut cu 13,5% în agricultură, vânătoare servicii anexe, silvicultură şi piscicultură, cu 1,4% în sectorul serviciilor, dar a scăzut cu 0,2% în rândul salariaţilor din industrie şi construcţii. În conformitate cu Buletinului statistic lunar al Direcţiei Judeţene de Statistică, câştigul salarial mediu net înregistrat pe plan naţional, în luna martie 2026 a fost de 5.938 lei de persoană, în judeţul Suceava acesta fiind cu 28,7% sub media netă realizată la nivel de ţară.

 Din bugetul se stat

Ajutoare de urgenţă pentru suceveni afectaţi de incendii şi cei cu probleme grave de sănătate

Prin intermediul Agenţiei Judeţene pentru Plăţi şi Inspecţie Socială Suceava mai multe familii şi persoane singure din judeţ beneficiază de ajutoare de urgenţă pe motiv de „necesitate cauzată de incendii”, cât şi în situaţii deosebite determinate de starea de sănătate sau de alte cauze care pot conduce la creşterea riscului de excluziune socială. În baza unei hotărâri recente a Guvernului, la nivel naţional, de ajutoare financiare însumând 492.000 de lei au parte 74 familii şi persoane singure aflate în situaţii de necesitate cauzate de incendii. Astfel, pe lângă  Suceava, pe listă sunt şi beneficiari din alte 23 de judeţe, adică Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Mureș, Neamț, Olt, Sălaj, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea şi Vrancea. Sprijin financiar totalizând 1,16 de milioane de lei  a fost orientat 305 de familii şi persoane singure care se confruntă cu probleme deosebite determinate de starea de sănătate sau din alte cauze care pot conduce la apariţia sau sporirea riscului de excluziune socială. Ajutoarele au ajuns în 33 de judeţe, respectiv în Suceava, Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Mehedinți, Neamț, Olt, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, cât şi municipiul Bucureşti. Fondurile provin din bugetul Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale care centralizează propunerile de acordare a ajutoarelor de urgenţă venite de la agenţiile judeţene pentru plăţi şi inspecţie socială. Propunerile de ajutoare de urgenţă au la bază cererea şi declaraţia pe propria răspundere a unui membru de familie sau a persoanei singure, actele doveditoare, dar şi de verificările din teren prin care se certifică existenţa situaţiilor de necesitate sau, după caz, a situaţiilor deosebite în care se află familiile şi persoanele singure.  

16 iunie 2026

 În 3 ani

Prejudiciu de peste 1,2 milioane de lei adus bugetului local prin chirii neîncasate din Bazarul din Lunca Sucevei   

  • Camera de Conturi a identificat cazuri în care comercianţii ocupau suprafeţe mai mari decât cele închiriate legal, cât şi agenţi economici care nu aveau contract de închiriere semnat cu Primăria

Subevaluarea componentei „Venituri din proprietate” cu valoarea de 1.233.049 de lei prin nestabilirea, evidenţierea şi neîncasarea, conform prevederilor legale, a chiriilor de la comercianţii din Complexul comercial Bazar, a constatat auditorii Camerei de Conturi Suceava, în urma unei misiuni de audit întreprinsă la Primăria municipiului Suceava. Aceasta potrivit Raportului asupra situaţiilor financiare consolidate ale municipiului Suceava la data de 31 decembrie 2024, audit efectuat în 2025 şi ale cărui concluzii au fost publicate în anul acesta. Astfel, s-a evidenţiat faptul că suprafaţa de care se foloseau efectiv comercianţii din complexul din Lunca Sucevei, era mai mare decât suprafaţa figurând în evidenţe, ca fiind închiriată şi taxată prin contract. Totodată, potrivit sursei citate, s-a mai depistat că unii dintre agenţii economici îşi desfăşurau activitatea În Bazar, chiar dacă nu parafaseră vreun contract de închiriere cu Primăria. „În urma măsurătorilor cadastrale efectuate de entitate, cu privire la spaţiile comerciale închiriate agenţilor economici în Complexul comercial Bazar (...), s-au identificat cazuri în care suprafaţa efectivă utilizată de către comercianţi era mai mare decât suprafaţa închiriată prin contract, rezultând, astfel, o nerealizare a tuturor veniturilor cuvenite entităţii” se evidenţiază în  Raportul asupra situaţiilor financiare consolidate ale municipiului Suceava. Conform acestuia, pe durata misiunii de audit financiar au fost calculate veniturile nerealizate la bugetul local „pe o perioadă de prescripţie de  3 ani”, totalul rezultat ajungând la 1.149.844,47 de lei. Detaliat, prejudiciul a fost de 286.822,72 de lei în anul 2022, de 395.146,94 de lei în 2023 şi, respectiv, de 476.874,81 de lei în 2024. Curtea de Conturi Suceava mai arată că, de asemenea, cu ocazia inventarierii, descoperiţi au fost agenţi economici care, deşi ocupau spaţii în Complexul comercial Bazar, nu aveau contract de închiriere pentru acestea. În consecinţă, numai în anul 2024, veniturile nerealizate de Primăria Suceava în situaţiile din urmă au însumat 83.205,24 de lei.
 

 În primul trimestru din 2026

Scădere cu 11 la sută a înnoptărilor în unităţile turistice sucevene

  • Indicele de utilizare a locurilor de cazare a fost de 18,1%, unul mai mic cu 3,6 de puncte procentuale faţă de acelaşi interval din 2025

În luna martie 2026, în structurile cu funcţiuni de cazare turistică din judeţul Suceava au fost înregistrate 44.104 de înnoptări, număr în scădere cu 18,7% faţă de luna martie 2025. Potrivit Buletinului statistic lunar al Direcţiei Judeţene de Statistică, comparativ cu luna februarie din anul acesta, numărul înnoptărilor a fost mai mic cu 26,9%. Analiza numărului de înnoptări pe zone turistice evidenţiază că, preponderent, turiştii au înnoptat în unităţile turistice din zona montană (42,2%), cele din zona municipiului Suceava, cu 30,2%, şi în „alte localităţi şi trasee turistice” - 18,6% Acestea sunt urmate de structurile din zona staţiunii balneare Vatra Dornei, cu 9%. Conform sursei citate, 38.937 au fost înnoptări ale turiştilor români, reprezentând 88,3% din total, iar 5.167 ale turiştilor străini, adică 11,7%. Faţă de luna martie 2025, numărul înnoptărilor a scăzut cu 18,7%, consemnându-se o diminuare cu 21,5% a înnoptărilor turiştilor români şi o creştere cu 11,6% a celor ale turiştilor străini. Comparativ cu luna februarie 2026, numărul înnoptărilor a scăzut cu 26,9%,  respectiv cu 31,2% în ceea ce îi priveşte pe turiştii români, dar cu o creştere cu 36,9%, în cazul turiştilor străini. În perioada 1 martie - 31 martie 2026, în structurile de primire turistică sucevene au fost înregistrate 176.992 de înnoptări, în scădere cu 22.129 de înnoptări faţă de aceeaşi perioadă a anului 2025, ceea ce înseamnă un minus de 11,1%. Buletinul statistic lunar al Direcţiei Judeţene de Statistică mai relevă că indicele de utilizare netă a locurilor de cazare din unităţile turistice din judeţul Suceava a fost, în trimestrul întâi din 2026, unul de 18,1%, valoare mai mică cu 3,6 de puncte procentuale raportat la cel din intervalul omolog din anul 2025, cel de 21,7%.

 

Patru angajatori suceveni au fost amendaţi cu 80.000 de lei pentru muncă nedeclarată 

Pe durata lunii trecute, Inspectoratul Teritorial de Muncă Suceava a organizat şi desfăşurat 287 de controale, informează inspectorul-şef Romeo Butnariu, menţionând că, pe fondul   deficienţelor constatate,  aplicate au fost 202 de sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 175.500 de lei. Astfel, în urma celor 189 de verificări efectuate pe linie de relaţii de muncă, cele 40 de amenzi au însumat 133.500 de lei, dispuse fiind şi 283 de măsuri de remediere a acestora. Inspectorii de muncă au depistat două persoane care prestau fără a avea contract individual de muncă, pentru muncă nedeclarată 4 angajatori fiind amendaţi cu 80.000 de lei. Printre neregulile frecvent constatate se numără netransmiterea în registrul general de evidenţă a salariaţilor a modificărilor intervenite; nerespectarea prevederilor legale privind munca suplimentară, a dispoziţiilor referitoare la obligaţia ţinerii evidenţei orelor prestate de către fiecare salariat, dar şi încălcarea  reglementărilor referitoare la acordarea concediilor de odihnă şi repausului săptămânal. În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, inspectorii ITM au făcut 98 de controale, aplicând 156 de avertismente şi 6 amenzi în valoare de 42.000 de lei. Inspectorii de muncă au trasat şi 162 de măsuri de remediere, principalele deficienţe constatate fiind folosirea de echipamente de muncă şi personal neautorizat ISCIR; organizarea deficitară a activităţii de prevenire şi protecţie, precum şi lipsa semnalizării şi a instruirii pe linie de securitate şi sănătatea în muncă. La acestea se adaugă fişele de instruire nesemnate de către toţi cei implicaţi în procesul de instruire, neefectuarea controlului medical periodic al personalului şi neatașarea fişei de aptitudini la fişa individuală de instruire.  

15 iunie 2026


 Pe fondul evoluţiei epidemiologice naţionale

Vigilenţă la apariţia simptoamelor pestei micilor rumegătoare şi celor ale variolei ovinelor şi caprinelor

  • „Ascunderea semnelor de boală atrage răspunderea penală şi pierderea dreptului la despăgubiri” arată dr. Mihai Sorin Voloşeniuc, şeful DSVSA

Direcţia Sanitară Veterinară pentru Siguranţa Alimentelor Suceava informează crescătorii de animale cu privire la evoluţia epidemiologică, la nivel naţional, a pestei micilor rumegătoare, cât şi a variolei ovinelor şi caprinelor. Directorul executiv, dr. Mihai Sorin Voloşeniuc spune că, pentru a sprijini autorităţile, crescătorii de animale au obligaţia respectării regulilor de biosecuritate prin evitarea comercializării clandestine; menţinerea animalelor nou-achiziţionate în carantină timp de 30 de zile; asigurarea unor surse sigure de furaje şi apă, cât şi restricţii la accesul persoanelor străine în adăposturi. De asemenea, se recomandă instalarea dezinfectoarelor la intrări, dar şi utilizarea echipamentului de lucru dedicat, în timp ce, pentru depistarea timpurie a simptoamelor, esenţială este efectuarea examenului clinic. Pesta micilor rumegătoare se manifestă prin tuse, apatie, diaree, dificultăţi în respiraţie, secreţii nazale şi oculare, bot şi nări uscate sau crăpate, cât şi prin febră. Totodată, din cauza leziunilor bucale, animalul nu mai mănâncă. Variola ovină este o boală virală extrem de contagioasă, debutând cu febră, urmată de apariţia unor pete roşii pe piele, care evoluează în papule şi vezicule, leziunile afectând mucoasele respiratorii sau digestive. În acest context, necesară este colaborarea cu medicii veterinari. „anunţarea timpurie a autorităţilor nefiind este o opţiune, ci o obligaţie legală”. 
„Orice suspiciune sau caz de mortalitate trebuie anunţate imediat medicului veterinar local sau DSVSA, ascunderea semnelor de boală atrăgând răspunderea penală şi pierderea dreptului la despăgubiri” arată dr. Mihai Sorin Voloşeniuc, director executiv al Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor. În cazul în care apar, pentru stoparea extinderii şi eliminarea bolilor se  trece la uciderea animalelor, ecarisare prin îngropare, introducerea de restricţii de mişcare, în jurul focarelor instituindu-se zonelor de protecţie de 5 km şi de supraveghere, de 20 km. La nivel naţional, în anii 2026-2027 se desfăşoară Programul strategic de supraveghere, control şi eradicare al pestei micilor rumegătoare, care urmăreşte confirmarea absenţei circulaţiei virusului PMR, consolidarea capacităţii de supraveghere, demonstrarea absenţei circulaţiei virale şi creşterea gradului de conștientizare în rândul crescătorilor. 

 

Recital poetic eminescian la bustul Luceafărului poeziei româneşti

La împlinirea a 137 de ani de la comemorarea marelui poet Mihai Eminescu, Primăria municipiului Suceava a organizat recitalul poetic „Eminescu 137 - Poezie vie”. Evenimentul a avut loc în Piațeta statuii lui Mihai Eminescu, situată vizavi de Teatrul Municipal „Matei Vișniec” şi a reunit, „într-un moment deosebit dedicat operei eminesciene”, iubitori suceveni ai poeziei şi culturii. În această ambianţă, publicul a avut ocazia să asculte versuri din creaţia lui Mihai Eminescu, recitate de actriţa Clara Popadiuc, studenta Andreea Teodora Bălan, eleva de liceu Adela Șulea şi elevul de gimnaziu Andrei Răzvan Ștefănescu. Pe fondul atmosferei lirice, membrii Casei de poezie „Light of Ink” au impresionat prin creaţii proprii inspirate din universul poetic contemporan, „ruşind o frumoasă conexiune între tradiţie şi vocea noii generaţii”. Evenimentul a fost prezentat de prof. Carmen Bocăneț și prof. Gheorghe Cîrstean, „contribuind la atmosfera caldă și profund culturală a întâlnirii”.

 Jocurile  „Disabled Persons' Olympics”  2026

  • Persoane cu dizabilităţi de la serviciile sociale din judeţul Suceava s-au confruntat în meciuri de tenis de masă, baschet şi fotbal 

Consiliul Judeţean Suceava, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Suceava,  Centrul de Abilitare şi Reabilitare pentru Persoane Adulte cu Dizabilități „O nouă şansă” Todireşti, în parteneriat cu  Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Suceava a organizează Concursul sportiv „Disabled Persons' Olympics” 2026. Organizată prima dată în anul 2014, competiţia a oferit persoanelor cu abilităţi reduse oportunitatea de a participa la mai multe probe sportive „Disabled Persons' Olympics” Suceava 2026 a inclus tenis de masă (băieţi si fete), baschet mixt şi meciuri de fotbal, după fiecare probă urmând premierea. Concursul s-a desfăşurat în Sala de sport a Centrului Şcolar de Educație Incluzivă Suceava, invitatul special fiind Daniel Bălan, fost fotbalist al cluburilor Foresta Suceava şi Steaua București, care a acordat autografe. În competiţie au intrat persoane cu dizabilități de la Centrul de Abilitare și Reabilitare pentru Persoane Adulte cu Dizabilități „O nouă şansă” Todirești, Centrul de Servicii Sociale pentru Persoane Adulte cu Dizabilități Mitocu Dragomirnei, Centrul de Servicii Sociale pentru Persoane Adulte cu Dizabilități Fundu Moldovei, Centrul de Servicii Sociale pentru Persoane Adulte cu Dizabilități CostânA,  Complexul de Servicii Multifuncționale pentru Copii și Adulți aflați în Dificultate Gura Humorului, Complexul de Servicii Multifuncționale pentru Copii și Adulți aflați în Dificultate Fălticeni, Centrul de Servicii Sociale pentru Persoane Adulte cu Dizabilități Sasca Mică, LMP Horodniceni, LMP Moara, Centrul de zi „Sfânta Ecaterina”, Centrul de Servicii Multifuncționale de tip Rezidențial Suceava, Centrul de Servicii Sociale pentru Persoane Adulte cu Dizabilități „Floare de colț” Suceava, LMP Adâncata, LMP Suceava şi LMP Fântânele.
 

14 iunie 2026

 

„Suceava citeşte!”

Mini-bibliotecă în piaţeta bustului lui Mihai Eminescu

„Raftul” cu cărţi este deschis începând de astăzi, cu prilejul manifestărilor dedicate comemorării a marelui poet   

Primăria municipiului Suceava a amplasat un raft de cărţi în piaţeta statuii lui Mihai Eminescu, acesta fiind funcţional de pe 15 iunie, ziua în care este comemorat marele poet. Începând de astăzi, „raftul” găzduieşte operele lui Mihai Eminescu, proză şi poezie, alături de „lucrări” ale altor scriitori. Amenajarea din prejma Teatrului Municipal „Matei Vişniec” este parte a unui proiect de tip mini-bibliotecă, destinat tuturor celor care îşi doresc să citească în aer liber sau să împrumute cărţi pentru acasă. „Cărţile vor putea fi răsfoite pe loc sau împrumutate, cu rugămintea ca acestea să fie returnate ulterior sau înlocuite cu alte volume. De asemenea, oricine doreşte să contribuie este încurajat să doneze cărţi, lăsându-le în această nouă bibliotecă. Dă mai departe bucuria lecturii!” transmite Primăria reşedinţei de judeţ. Prin această iniţiativă, autorităţile administraţiei publice locale din reşedinţa de judeţ îşi propun „să încurajeze lectura în spaţiile publice, să promoveze responsabilitatea faţă de bunurile comune şi să susţină schimbul de cărţi între cititori”. Astfel, dacă proiectul se bucura de succes, Primăria Suceava are în vedere extinderea acestuia, prin amplasarea, pe raza municipiului, a mai multor asemenea de mini-biblioteci.

 
ITM Suceava, campanie privind

Hărţuirea pe criteriu de sex şi hărţuirea morală la locul de muncă

  • „Respectarea demnităţii umane şi asigurarea unui mediu de lucru sigur, echitabil şi nediscriminatoriu reprezintă obligaţii fundamentale ale oricărui angajator” arată inspectorul-şef Romeo Butnariu

Inspectoratul Teritorial de Muncă Suceava va desfăşura o campanie de informare a angajatorilor şi angajaţilor referitoare la hărţuirea pe criteriu de sex şi hărţuirea morală la locul de muncă, promovat fiind şi principiu egalităţii de şanse şi de tratament între femei şi bărbaţi. „Salariaţii vor fi informaţi, cu precădere, cu privire la ceea ce înseamnă discriminarea şi hărţuirea la locul de muncă, cât şi la mijloacele pe care le au la dispoziţie în asemenea situaţii” menţionează Romeo Buntariu, şeful ITM, adăugând că „respectarea demnităţii umane şi asigurarea unui mediu de lucru sigur, echitabil şi nediscriminatoriu reprezintă obligaţii fundamentale ale oricărui angajator”. Hărţuirea pe criteriu de sex reprezintă „orice comportament nedorit” legat de sexul unei persoane, respectiv remarci sau glume cu conotație sexuală, comentarii despre aspectul fizic, mesaje sau gesturi nepotrivite, avansuri nedorite sau presiuni de natură sexuală, condiţionarea unor beneficii profesionale sau favoruri personale. Hărţuirea morală la locul de muncă (mobbingul) este asimilat comportamentului ostil, repetat şi sistematic exercitat, cum ar fi izolarea sau excluderea din colectiv, atribuirea de sarcini inutile sau imposibil de realizat, critică excesivă şi nejustificată, umilirea în faţa colegilor, suprasolicitarea angajatului sau, dimpotrivă, lipsa totală de sarcini. Inspectorul-şef Romeo Butnariu subliniază că angajatorii au obligaţia de a preveni şi combate orice formă de hărţuire, să adopte politici antidiscriminare, să informeze şi să instruiască angajaţii, să asigure mecanisme de sesizare confidenţiale, să investigheze prompt orice plângere şi să aplice sancţiuni, atunci când este cazul. De cealaltă parte, angajaţii au dreptul la „un mediu de lucru sigur şi respectuos”, de a nu fi discriminaţi sau hărţuiţi, de a depune sesizări fără teama de represalii, precum şi de a beneficia de protecţie şi sprijin. 

 

O nouă „străpungere rutieră”, cu ieşire din cartierul „Cuza Vodă 2”

  • Aceasta asigură legătura directă dintre strada „Tineretului” şi Calea Burdujeni, prin spatele Bisericii „Sfântul Andrei”

Primăria Municipiului Suceava informează locuitorii din cartierul „Cuza Vodă 2” cu privire la acţiunile edilitare aflate în desfăşurare pe străzile „Prieteniei” şi „Aurora”, dar şi pe arterele adiacente. Astfel, domeniul public este eliberat pentru o viitoare arteră rutieră, în urma demersurilor municipalităţii, chioşcul de pe strada „Tineretului” fiind dezafectat în regim propriu, de către proprietari. Intervenţia este considerată una esenţială, în condiţiile în care zona respectivă reprezintă chiar perimetrul în care este amenajată o nouă „străpungere rutieră” cu ieşire din cartierul „Cuza Vodă 2”. Conform Primăriei, proiectul se află în fază avansată de proiectare, acesta fiind de natură să asigure legătura directă dintre strada „Tineretului” şi Calea Burdujeni, prin spatele Bisericii „Sfântul Andrei”. Autorităţile administraţiei publice locale mai anunţă că pe strada „Prieteniei” lucrările principale de infrastructură „au fost finalizate cu succes”, continuându-se cu montarea noilor bănci, iar din această săptămână cu aplicarea marcajelor rutiere. Totodată, lucrătorii Direcţiei Domeniului Public au început să împrăştie pământ vegetal în zonele în care şantierul a fost ridicat, „redând străzii un aspect estetic, verde şi îngrijit”. „Modernizarea continuă. Imediat ce sunt finalizate intervenţiile actuale la carosabil şi la aleile pietonale de pe strada <Aurora>, se va aplica exact aceeaşi procedură. Va fi adus pământ vegetal şi vor fi reabilitate complet toate spaţiile verzi, astfel încât întreaga zonă să fie complet modernizată şi pusă la punct” se subliniază în informarea Primăriei municipiului Suceava.