Consiliul Judeţean Suceava
premiază cu 70.000 de lei performanţa în box şi handbal
- Răsplătiţi sunt doi boxeri de la
CSM, medaliaţi cu aur, cât şi 20 de handbaliste junioare vicecampioane de la
Liceul cu Program Sportiv

Consiliul Judeţean premiază sportivii din judeţ care au obţinut locul I,
respectiv medalii de aur la Cupa României de box pentru cadeţi, 2026. Potrivit
unui proiect de hotărâre de pe ordinea de zi a şedinţei lunare a
deliberativului judeţean, cu 5.000 de lei este răsplătit Robert Bîrtoi, care a urcat
pe primul loc al podiumului, fiind medaliat cu aur la categoria 42 kg. Tot cu
5.000 de lei va fi recompensat şi Rudolf
Nicolo Hreniuc, care a adjudecat prima poziţie şi medalia de aur la
categoria 50 kg. Propunerea legislativă aparţine lui Nicolae Robu,
vicepreşedinte al Consiliul Judeţean, competiţia consumându-se în intervalul
25-31mai 2026, la Sala Sporturilor din Năvodari, sub egida Federaţiei Române de
Box şi Asociaţiei Sportive de Box Constanţa. Întrecerea sportivă s-a desfăşurat
pe 17 categorii de greutate, „cu scopul de a verifica potenţialul pugilistic la
nivelul cadeţilor”, cei doi tineri de la Clubul Sportiv Municipal Suceava fiind
pregătiţi de antrenorul Alexandru Vornicu. Recunoaşterea performanţei şi recompensarea
financiară sunt îndreptate şi înspre echipa de handbal feminin-junioare 3 de la
Liceul cu Program Sportiv, care a obţinut locul al doilea, titlul de
vicecampioană, respectiv medalia de argint, la Olimpiada naţională a sportului
şcolar, etapa naţională de la Constanţa. Pe locul doi şi cu medalie de argint,
s-a întors, de la aceeaşi competiţiei, şi echipa de handbal fete-gimnaziu, tot
de la Liceul cu Program Sportiv. Potrivit proiectului de hotărâre, fostul
handbalist de performanţă Florin Ciubotariu, profesor coordonator la Liceul cu
Program Sportiv Suceava, a format o echipă de minihandbal feminin alcătuită din
fete cu vârste de 9 ani şi de 10 ani, în recenta perioadă aceasta având o serie
de „rezultate remarcabile”. Astfel, cele 20 de sportive vor primi, fiecare,
câte 3.000 de lei, totalul de 7.000 de lei destinat premierii sportivilor fiind
asigurat din bugetul propriu al judeţului Suceava.