- „Pentru a preveni apariţia unor probleme grave, obligatorii sunt asigurarea apei, a zonelor umbrite şi a unor condiţii corespunzătoare de adăpostire şi transport” reliefează dr. Mihai Sorin Voloşeniuc, şeful instituţiei
Având în vedere temperaturile
ridicate prognozate pentru această perioadă, Direcţia Sanitară Veterinară şi
pentru Siguranţa Alimentelor Suceava reaminteşte tuturor deţinătorilor şi
crescătorilor că au obligaţia de a respecta regulile necesare pentru asigurarea
protejării şi bunăstării de animalelor. Dr. Mihai Sorin Voloşeniuc, director executiv
al DSVSA, informează că printre măsurile recomandate se numără asigurarea unor
adăposturi care să protejeze animalele de expunerea directă la soare şi a
accesului permanent la apă proaspătă şi furaje adecvate, concomitent cu verificarea
funcţionării sistemelor de adăpare, ventilare şi furajare. De cealaltă parte, animalele
crescute în spaţii deschise trebuie să beneficieze de zone umbrite şi surse de
apă potabilă, utilizarea animalelor de tracţiune fiind interzisă în intervalul
orar 12:00–18:00, dacă temperatura la umbră depăşeşte 25°C. În ceea ce priveşte
deţinătorii de animale de companie, aceştia au obligaţia de a le asigura
adăpost şi apă, nelăsându-le „în vehicule parcate, fără ventilaţie”. Totodată, transportatorilor
de animale le revine sarcina să verifice condiţiile de microclimat din
mijloacele de transport, să adapteze densitatea de încărcare la condiţiile
meteorologice şi să dispună de planuri de urgenţă pentru situaţiile
neprevăzute. „Perioadele cu temperaturi ridicate pot avea efecte semnificative
asupra sănătăţii şi bunăstării animalelor. Pentru a preveni apariţia unor
probleme grave, asigurarea apei, a zonelor umbrite şi a unor condiţii
corespunzătoare de adăpostire şi transport reprezintă măsuri esenţiale pe care
fiecare deţinător trebuie să le adopte” reliefează dr. Mihai Sorin Voloşeniuc,
menţionând că Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor
Suceava „monitorizează permanent respectarea normelor privind bunăstarea animalelor,
recomandând deţinătorilor să contacteze medicul veterinar ori de câte ori
observă modificări ale stării de sănătate sau ale comportamentului animalelor”.